Informacje

Podsumowanie majowego weekendu na zduńskowolskich drogach

Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu nietrzeźwych kierujących samochodami i rowerami. 5 osób, nie stosowało się do wyroku i mimo sądowego zakazu, wsiadło za kierownicę. Doszło do 9 kolizji i 2 wypadków drogowych. W jednym z nich, obrażenia doznała 10-letnia dziewczynka jadąca hulajnogą elektryczną.

Zduńskowolscy policjanci w dniach 30 kwietnia - 6 maja 2024 roku, czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących w ramach ogólnopolskich działań związanych z długim weekendem „Majówka 2024”. Pomimo licznych apeli dotyczących dostosowania prędkości do warunków panujących na drogach oraz nie wsiadania za kierownicę w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, byli kierujący, dla których bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, nie miało znaczenia.
- Policjanci na terenie powiatu zduńskowolskiego zatrzymali 5 kierujących samochodami, którzy jechali „na podwójnym gazie”. Jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które odpowiada się przed sądem. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz utrata prawa jazdy;
- 4 rowerzystów miało po 2 promile alkoholu w organizmie. Byli zagrożeniem dla samych siebie, ale również dla pieszych i kierujących samochodami. Zostali ukarani mandatami w kwocie po 2500 złotych każdy z nich;
- 6 kierujących nie dostosowało prędkości jazdy do obowiązujących znaków drogowych i w terenie zabudowanym jechali ponad 100 km/h. Stracili uprawnienia do kierowania pojazdami na 3 miesiące;
- 5 kierujących, nie stosowało się do wyroku i mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, wsiedli za kierownicę. Niestosowanie się do decyzji sądu jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, jeśli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez daną osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Wydając taką decyzję, bierze pod uwagę całokształt okoliczności sprawy i ocenia czy dany sprawca stwarza zagrożenie na drodze. Niestosowanie się do decyzji sądu, jest przestępstwem określonym w artykule 244 kodeksu karnego. Oprócz grożącej kary pozbawienia wolności do lat 5, butny kierowca dostanie również dotkliwą karę finansową oraz orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.
- zgłoszono 9 kolizji;
- doszło do 2 wypadków drogowych:

  •     30 kwietnia, po godzinie 16.00, w miejscowości Michałów, 29-letnia mieszkanka powiatu pabianickiego, kierując samochodem marki Volkswagen, zjechała na przeciwległy pas ruchu i doprowadziła do zderzenia z jadącym z naprzeciwka samochodem marki Alfa Romeo, którym kierowała 55-letnia warszawianka. Obie kobiety zostały przetransportowane do szpitali. Podróżowały bez pasażerów.
  •     Tego samego dnia, przed godziną 20.00, w Zduńskiej Woli na ulicy Okrzei, 10-letnia zduńskowolanka, jadąc hulajnogą elektryczną po jezdni, zjechała na oznakowane przejście dla pieszych, gdzie kontynuując jazdę, została potrącona przez samochód marki Suzuki, którym kierował zduńskowolanin. Dziewczynka z obrażeniami została przetransportowana do CZMP w Łodzi.

Pomimo zakończenia długiego majowego weekendu apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych o ostrożność, rozsądek, a także rozwagę. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od nas samych
Apelujemy - Każdy pijany kierowca na drodze to potencjalny zabójca. Jest zagrożeniem zarówno dla siebie jak i dla innych użytkowników dróg (kierowców, pieszych, rowerzystów). Zwracamy się z apelem: nie tolerujmy pijanych kierowców. Wykażmy się odpowiedzialnością i reagujmy widząc, że nietrzeźwa osoba wsiada za kierownicę. Możemy zapobiec tragedii zabierając kluczyki lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał. Każde zgłoszenie to uratowanie zdrowia, a nawet życia czyjejś mamy, brata, córki, wnuczka lub przyjaciela.

 

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony