Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złodzieje nie mają świąt – uważaj na kieszonkowców i zabezpiecz dom przed wyjazdem

Trwa okres przedświątecznej gorączki zakupów. Zaaferowani przygotowaniami często zapominamy o swoim bezpieczeństwie. Podczas zakupów uważajmy na kieszonkowców, a wyjeżdżając na spotkania rodzinne – zabezpieczmy właściwie dom i mieszkanie. Aby Święta Wielkanocne były dla wszystkich spokojne i bezpieczne warto skorzystać z kilku praktycznych porad.

Wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi - w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej należy zachować szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.


Trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
    • jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy;
    • nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu;
    • klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie;
    • zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej;
    • podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą, dlatego reagujmy właściwie na ,,podejrzane” osoby czy też samochody "kręcące" się bez celu w rejonie sąsiada lub naszego domu, mieszkania. Powiadamiajmy o tym policję. Mundurowi sprawdzą każdy niepokojący sygnał. Podczas przekazywania zgłoszenia starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów o podejrzanych osobach, lub samochodach np. markę i kolor pojazdu, numery rejestracyjne, a także ubiór osób, które wzbudzają nasze obawy.


Czujny sąsiad:
Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Taka osoba jest lepsza niż najlepszy alarm. Ważne jest poznanie swojego sąsiada i utrzymywanie z nim dobrych kontaktów. Zawsze możemy poprosić go o zwrócenie uwagi na nasz dom podczas wyjazdu. Także my sami, podczas nieobecności sąsiada, zwracajmy uwagę na osoby obce przebywające na klatce schodowej lub posesji. Nie bądźmy obojętni na wynoszenie mebli czy sprzętów elektronicznych.

Właściwie zabezpiecz dom jednorodzinny:
    • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących, złodziej nie lubi oświetlonych miejsc;
    • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
    • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, spawarka, silnik, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Właściwie zabezpiecz mieszkanie w bloku lub kamienicy:
    • doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy;
    • wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe – wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy;
    • dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – włamywacz unika miejsc oświetlonych;
    • mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe – warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.

sierz. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony