Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Zduńskowolscy policjanci zatrzymali samochód z licznikiem cofniętym o ponad 235 tys. km

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zduńskowolskiej komendy, 5 stycznia 2020 roku w miejscowości Czechy zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki BMW. Kierujący z Łodzi przekroczył dopuszczalną prędkość za co został ukarany mandatem w wysokości 200 złotych oraz 6 pkt. karnych. Policjanci działając w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Odczyt zweryfikowali w systemie informatycznym, gdzie uzyskali informację, że jest rozbieżność o ponad 235 tys. km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy.

Funkcjonariusze zduńskowolskiej komendy wyjaśniają jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. Za popełnienie przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.