Seniorze uważaj! - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze uważaj!

Przestępcy działają różnymi metodami, próbując oszukać głównie starsze osoby. Sprawcy chcą wyłudzić pieniądze, które często stanowią cały dorobek seniorów.

4 listopada 2019r dwie seniorki ze Zduńskiej Woli zostały oszukane przez osoby, które uśpiły ich czujność. W obydwu przypadkach sprawcy powiadomili, że najbliżsi starszych pań mają kłopoty. Następnie poinformowali kobiety, że aby pomóc rodzinie, muszą wypłacić i przekazać im pieniądze. Emocje i ufność wobec rozmówcy sprawiły, że kobiety straciły swoje oszczędności. Aktualnie policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawców obu przestępstw.

Policjnci radzą jak się ustrzec przed oszustami:

- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

- Bliscy mogą pomóc potwierdzić, czy jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numery do członków rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić czy przedstawiona sytuacja miała miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej niż stracić swoje oszczędności.

- Jeśli osoba przedstawi się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.