Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącony pieszy i rowerzystka. Apelujemy o ostrożność!

11 i 12 października 2018 roku na zduńskowolskich drogach doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń z udziałem "niechronionych" uczestników ruchu drogowego". Policjanci apelują o ostrożność do wszystkich użytkowników dróg - pieszych, rowerzystów i kierujących pojazdami.

11 października 2018 r., przed godziną 16:00, na ul. Sieradzkiej w Zduńskiej Woli, 21-letni kierowca peugeota potrącił przechodzącego przez jezdnię mężczyznę. 62-letni pieszy trafił do szpitala. Natomiast dziś rano, kierowca dostawczego renaulta,  wjeżdżając w rondo Solidarności w Zduńskiej Woli, potrącił jadącą ścieżką rowerową rowerzystkę. Na szczęście mieszkanka gminy Zduńska Wola nie odniosła poważnych obrażeń.  Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci apelują do kierowców:

  • zbliżając się do przejścia dla pieszych zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu;
  • nie wyprzedzać i nie omijać innych pojazdów na przejściach;
  • jeździć z dozwoloną i dostosowaną do warunków drogowych prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

Nie tylko kierowcy powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa. To samo dotyczy pieszych:

  • przez jezdnię przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza obszarem zabudowanym, zachowujemy szczególną ostrożność i nigdy też nie wybiegamy gwałtownie na jezdnię;
  • żeby widzieć nadjeżdżający z przeciwka pojazd, w miejscach gdzie nie ma chodnika, pieszy idący po poboczu lub jezdni jest zobowiązany iść lewą stroną drogi;
  • każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Za ich brak grozi mandat karny do 100 złotych. Należy jednak pamiętać, że w grę wchodzi nie mandat, a ludzkie życie, ponieważ w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji;
  • nawet w obszarze zabudowanym warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory odzieży powodują, że kierowca widzi pieszego dopiero w ostatnim momencie.

Rowerem po ścieżce i na przejeździe

Rowerzysta ma obowiązek poruszania się ścieżką rowerową, jeżeli taka ścieżka jest wytyczona wzdłuż drogi w kierunku, w którym podąża. Najniebezpieczniejszym punktem są w tym przypadku przecięcia ciągów komunikacyjnych samochodów i rowerów. Często w naszych miastach spotykamy jeszcze przejścia dla pieszych w ciągu drogi rowerowej. Rowerzysta musi wtedy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. Złamanie tego zakazu może kosztować nas nawet 100 zł. Jeśli jednak przez przejście poprowadzona jest ścieżka rowerowa, nie ma obowiązku zsiadania z roweru.

Bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa będzie nasze zachowanie na przejeździe rowerowym. Rowerzysta ma obecnie pierwszeństwo przejazdu na przejeździe rowerowym. Kierowca samochodu dojeżdżając do przejazdu powinien zachować szczególną ostrożność i jeżeli już wjedziemy na przejazd, powinien ustąpić nam pierwszeństwa. Z ustawy został wykreślony przepis, który zakazywał rowerzyście wjazd na przejazd dla rowerów bezpośrednio przed samochodem. Natomiast rowerzyści powinni w tym przypadku zachować rozsądek, by kierowcy nie mieli argumentów mówiących, że na drodze pojawia się rowerzysta „znikąd”.

Rower jadący prosto ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem w przypadku, gdy kierowca samochodu skręca w prawo i przecina ścieżkę rowerową, wyznaczony pas dla rowerów, a nawet gdy jedzie pasem ruchu obok rowerzysty, który ma zamiar jechać na wprost. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy samochód dojeżdża do drogi głównej i napotyka znak ustąp pierwszeństwa przejazdu. Ten znak zobowiązuje go wówczas także do przepuszczenia rowerzysty jadącego ścieżką rowerową.

Rowerzysta musi natomiast ustąpić pierwszeństwo samochodom, jeżeli włącza się do ruchu. Takie zachowanie obejmują także przypadki, gdy wjeżdża z pobocza lub ścieżki rowerowej na ulicę.