Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania na rzecz bezpieczeństwa "niechronionych"

8 grudnia 2017 roku zduńskowolscy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Łodzi przeprowadzili akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom.

Skierowani do służby w ramach działań ponadpowiatowych policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo tzw. "niechronionych uczestników ruchu drogowego"

Piesi niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Do głównych przyczyn wypadków wciąż można zaliczyć:

  • nieostrożne wejście na jezdnię,
  • przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
  • wejście na jezdnię zza pojazdu.

Podczas działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa "niechronionych" uczestników ruchu drogowego funkcjonariusze ujawnili 33 wykroczenia popełnionone przez pieszych i rowerzystów, na których nałożyli 19 mandatów oraz zastosowali 14 pouczeń, przede wszystkim za przechodzenie w miejscach niedozwolonych.

Policjanci po raz kolejny apelują do pieszych oraz cyklistów o używanie elementów odblaskowych, zwłaszcza gdy zapada zmierzch. Trudne warunki atmosferyczne, ograniczona widoczność, mgła, opady deszczu, czy śniegu, to także potencjalne zagrożenie dla "niechronionych" uczestników ruchu drogowego. Stosowanie odblasków bez wątpienia zwiększa ich bezpieczeństwo. Poprawienie ich widoczności pozwala na bezpieczne wykonanie manewrów, takich jak wyprzedzanie, omijanie i wymijanie przez inny pojazd. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Powrót na górę strony